حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

شرکت Nanoscribe و پژوهشگران، پیشگام در ساخت سه‎بعدی میکروساختارهای شیشه‎ای

شرکت Nanoscribe و پژوهشگران، پیشگام در ساخت سه‎بعدی میکروساختارهای شیشه‎ای
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ تعداد بازدید : ۹۷۷
تعداد رای : ۰
شرکت چاپ سه‎بعدی Nanoscribe و پژوهشگرانی از چند دانشگاه آلمان روشی برای تولید ساختارهای شیشه‎ای سه‎بعدی توخالی برای کاربردهای میکروسیالی ابداع نموده‎اند که می‎تواند ساختارهای میکروسیال پیچیده‎ای از شیشه سیلیکا ذوب‎شده تولید نماید.

پژوهشگرانی از دانشگاه فرایبورگ، مؤسسه فناوری فدرال (ETH) زوریخ، دانشگاه وورتسبورگ و شرکت چاپ سه‎بعدی میکرومقیاس Nanoscribe، پیشگام روشی برای تولید ساختارهای شیشه‎ای سه‎بعدی توخالی برای کاربردهای میکروسیالی هستند. این روش مبتکرانه مبتنی بر فناوری میکروساخت Nanoscribe است و به اثبات رسیده‌است که می‎تواند ساختارهای میکروسیال پیچیده‎ای از شیشه سیلیکا ذوب‎شده تولید نماید.

استفاده از شیشه برای دستگاه‌های میکروسیال و آزمایشگاه بر روی تراشه (lab on a chip) می‌تواند بسیار مفید باشد، چرا که شیشه کوارتز، خواص نوری، شیمیایی و مکانیکی و نیز پایداری بلندمدت دارد. با این حال تا کنون، یکی از چالش‌های اصلی استفاده از شیشه برای چنین کاربردهایی، تولید میکروساختارهای موجود در آن بوده‌است.

فرآیند منحصر به فرد ایجاد شده توسط پژوهشگران و Nanoscribe با استفاده از همانندسازی الگوی قربانی برای تولید کانال‎های میکروسیال سه‎بعدی با استفاده از شیشه سیلیس شفاف، بر این چالش غلبه می‌کند. در این پژوهش، میکروساختارها سه‎بعدی ضروری با استفاده از چاپگر سه‌بعدی Nanoscribe تولید شدند.

به طور خلاصه، این فرآیند شامل اولین چاپ سه‎بعدی یک میکروساختار پلیمری است. سپس این میکروساختار در مواد شیشه‌ نانوکامپوزیت مایع ریخته می‎‌شود که متعاقباً در بالای قالب پلیمر با نور UV جامد می‎شود. سپس یک عملیات حرارتی بر روی ساختار اعمال می‌شود و مواد نانوکامپوزیت را به شیشه سیلیکا ذوب‎شده تبدیل می‌سازد و ساختار پلیمر قربانی را از درون ذوب می‌کند. نتیجه پس از فرآیند عملیات (که به دمای بالای ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد می‌رسد) یک ساختار شیشه‌ای توخالی قوی با میکروکانال‌های پیچیده است.

در این مرحله از پروژه تحقیقاتی، تیم مشترک، با موفقیت کانال‌هایی به قطر ۷ میکرومتر تولید کرد. علاوه بر این، هدایت دقیق کانال خارج از صفحه که در بخش‌های آزمایشی، ماندگاری فرآیند را برای تولید سازه‌های شیشه‌ای پیچیده نشان می‎دهد.

این تیم تحقیقاتی مشترک، امیدوار است این تکنیک را تا نقطه‌ای که برای بازار صنعتی مناسب باشد، توسعه دهد. از دیدگاه Nanoscribe، این تحقیق همچنین زمینه‌ساز استفاده از مواد شیشه‌ای با فناوری میکروساخت است.

این پژوهش به تازگی در مجله Nature Communications منتشر شده‌است.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha