حوزه های صنعتـــی
حوزه های صنعتـــی
مشاهده خبر

رزین نانویی ایرانی از کثیف شدن سنگ‎ نمای ساختمان جلوگیری می‎کند

رزین نانویی ایرانی از کثیف شدن سنگ‎ نمای ساختمان جلوگیری می‎کند
تاریخ خبر : ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ تعداد بازدید : ۹۳۷
تعداد رای : ۰
فناوری نانو علی رغم مقیاس‎های کوچک، تاثیر بزرگی بر زندگی مدرن امروزی گذاشته است. متخصصان ایرانی موفق شده‎اند با استفاده از این فناوری برای اولین بار یک ملات نانو ذره تولید کنند که از کثیف شدن نمای ساختمان جلوگیری می‎کند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اکوسیستم نانو فناوری در ایران مدت‎ها است که از آزمایشگاه‎ها خارج شده و در حال حاضر محصولات ایرانی با استفاده از دانش نانو به 50 کشور جهان صادر می‎شود. بر اساس آمارهای سال 1397، حجم فروش محصولات نانوی ایران از 3000 میلیارد تومان فراتر رفته است. نانو ماده یا جسم نیست، تنها مقیاسی است که اندازه‎ها و فرمول‎ها را تا مقیاس یک میلیاردم‎متر کوچک می‎کند و علی رغم این مقیاس کوچک، تاثیری بزرگ بر زندگی انسان‎ها بر جای می‎گذارند. تحلیلگران فناوری‎های مدرن معتقدند که فناوری نانو، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند.

از فناوری نانو در عرصه‎های بی‎شماری از جمله در مصالح ساختمانی و روکش کردن انواع سازه‎ها می‎توان استفاده کرد. تا پیش از این برخی شرکت‎ها با واردات مواد اولیه از خارج از کشور با ایجاد یک خاصیت رزینی از نفوذ آب به مصالح ساختمانی مانند سنگ نما جلوگیری می‎کردند. در حال حاضر یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار یک ملات نانو پایه ساخته است که خاصیت آب‎گریزی کامل دارد.

 

آب‎گریزی

ابولقاسم دولتی مدیر عامل شرکت شریف نانو پارس در این باره می‎گوید : دنیای نانو، دنیای شگفت انگیزی است، حتماً اخیراً ویدئوهای انواع البسه را در فضای مجازی مشاهده کرده‎اید که به اصطلاح کثیف نمی‎شود، یعنی به علت عدم نفوذ آب در آن‎ها احتمال کثیف شدن در این نوع پوشاک بسیار ناچیز یا صفر است، در حوزه مصالح ساختمانی مدتی است که برخی مصالح رزینی وارد کشور می‎شود که از نفوذ آب جلوگیری می‎کنند، اما آب‎گریز نیستند و بین این دو از نظر علمی تفاوت بسیاری وجود دارد. ما در واحد R&D شرکت برای اولین بار در ایران یک نوع مصالح با خاصیت  فوق‎آب‎گریز (سوپر هیدروفوب) تولید کرده‎ایم که خواص بسیار زیادی دارد. از جمله می‎توان از این ماده در تولید یک نوع سنگ ‎نمای مصنوعی در رنگ‎ها و شکل‎های مختلف استفاده کرد که حالت آب‎گریز دارد و به همین خاطر تقریباً هیچ وقت کثیف نمی‎شود و نیازی به تمیز کردن ندارد .

دولتی در ادامه افزود: این ماده به صورت روکش با قطر 2 تا 3 میلیمتر روی انواع سنگ مصنوعی به کار می‎رود و آن را به یک سنگ نمای به صرفه و زیبا تبدیل می‎کند که در رنگ‎ها و فرم‎های متنوعی قابلیت عرضه را دارد، ما تحقیقات گسترده‎ای در بازار انجام داده‎ایم و به یقین تنها تولیدکننده این محصول در حال حاضر در کشور هستیم. مشابه وارداتی که در بازار ایران وجود دارد، به اصطلاح رزینی است و آب‎گریز نیست، با این همه با قیمت هر کیلو 8 تا 15 دلار به مشتری ایرانی عرضه می‎شود، این در حالی است که محصول نهایی ما با قیمتی کمتر از 5/1 دلار به دست مصرف‎کننده نهایی می‎رسد .

وی گفت: در واقع سنگ ‎نمای طبیعی یک مصالح ساختمانی گران‎قیمت محسوب می‎شود که خاصیت عایق نیز ندارد و مثلاً ممکن است در تابستان ساختمان را بیش از حد گرم  کند، در حالی که سنگ مصنوعی تولید شده با استفاده از این نانو فناوری علاوه بر اینکه تقریباً هرگز کثیف نمی‎شود، بسیار ارزان‎تر است و خاصیت عایق نیز دارد. این موضوع علاوه بر این مسئله است که این سنگ ‎نما در صدها طرح و نقش زیبا و مختلف تولید می‎شود که می‎تواند برای هر سلیقه‎ای یک پاسخ نیز داشته باشد .

مدیر عامل این شرکت دانش‎بنیان در ادامه بیان کرد: ملات ضد آب تولید شده با استفاده از نانوذرات به غیر از سنگ‎ نمای ساختمان کاربردهای بسیار دیگری دارد، برای نمونه برخی تجهیزات و وسایل در مناطق شرجی را می‎توان با استفاده از آن روکش کرد تا هیچ وقت زنگ نزند، از جمله می‎توان به تیرهای چراغ برق یا برخی مخازن بزرگ صنعتی اشاره کرد که با استفاده از این ملات ضد آب نانو پایه روکش می‎شوند و دیگر در اثر عوامل طبیعی مانند رطوبت هوا زنگ نمی‎زنند .

مدیر عامل همچنین گفت: به دلیل کیفیت بالای محصول ایرانی و تفاوت قیمت بسیار فاحش آن با نمونه‎های خارجی، به زودی با قدرت بسیار در بازارهای صادراتی ظاهر خواهیم شد. البته این یک محصول بسیار جدید است و نیاز به معرفی بیشتر به بازار دارد.

 

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کارکترهایی که در تصویر می بینید را وارد نمایید. (حساس به حروف کوچک و بزرگ)
Captcha